Janome ali Elna šivalni stroj
Janome ali Elna šivalni stroj
Nekateri ste že opazili, da so si Janome in Elna šivalni stroj na las podobni. A zakaj je tako?
Če boste primerjali Elna po letu 2000 s šivalnimi stroji Janome po letu 2000, potem samo zapravljate svoj čas. Stroji obeh podjetij so v bistvu enaki zaradi Janomejevega odkupa blagovne znamke Elna.
Če želite oba modela resnično primerjati morate iti pred leto 2000 in vse nazaj v štirideseta leta 19. stoletja, ko je Elna prvič prišel na trg, da bi ugotovili resnične razlike med izdelki šivalnih strojev obeh podjetij.
Elnini so bili takrat izdelani iz kovine in njihovi šivalni stroji so imeli vzdržljivost, s katero bi se lahko kosal le Pfaff, Bagat ali Husqvarna. To je zato, ker je bila blagovna znamka izdelana v Švici in so uporabljali švicarsko tehnologijo in dizajn.
No pa primerjamo Elno in Janome po letu 2004:
tukaj je res malo za primerjavo po letu 2004. Stroje Elna je izdelal Janome, tako da so v bistvu stroji Janome v obleki Elna. Z drugimi besedami, med stroji ni razlik.
Rečeno je bilo, da Janome izkorišča ugled Elne, zvestobo strank in druge fine elemente, ki so izhajali iz njihovega nakupa tega podjetja. Šivalni stroji so identični in imajo lahko enake težave, ki pestijo šivalne stroje Janome, kot so izpuščanje šivov, slaba kvaliteta materialov predvsem serije Skyline,..
V modelih Elna, ki jih zdaj izdeluje Janome, je nekaj oblikovnih napak in te pomanjkljivosti so povzročile veliko težav tistim lastnikom šivalnih strojev Elna, ki niso vedeli, da bodo dobili azijski šivalni stroj.
Če v svoji novi Elni iščete evropsko kakovost, lahko te sanje vržete skozi okno. Kot že rečeno, stroji niso več izdelani v Evropi. Imajo veliko pomanjkljivosti.
Tukaj je verjetno boljše izbrati drugo blagovno znamko.
Janome 500e vs Elna 830
Čeprav so med tema dvema modeloma strojev manjše razlike, v bistvu dobite isti stroj. Oba sta zgrajena na platformi Janome 550e.
Oba sta izdelana na Tajvanu in uporabljata enak slog igel in tako naprej. Poleg tega sta stroja enake velikosti in teže. Za razliko od prejšnjih dveh modelov so LED zasloni nameščeni na sprednji zadnji strani stroja na istem mestu.
Nato imajo enako število možnosti pisave, enako število možnosti oblikovanja, enako velikost vezenja in enako hitrost vezenja. Tudi vsi razpoložljivi obročki so enaki.
Edina prava razlika med obema je ta, da je ime drugačno. Ena nosi blagovno znamko Janome, druga pa blagovno znamko Elna.
Že po sami sliki opazimo, da gre za enaka stroja.
Coverlock (pokrivni robilnik) Elna ali Janome 2000 CPX
Tudi tukaj gre za enak stroj, ki nima nikakršnih razlik.
Nekaj zaključnih besed
Če želite dobiti pravi šivalni stroj Elna, morate začeti iskati vintage (starejše) modele. Vse, kar dobite, če danes kupite Elno, je šivalni stroj Janome z drugo oznako. Morda boste imeli srečo, da dobite Elno, ki ima še vedno nekaj švicarskega oblikovalskega vpliva, a to je tudi vse.
Boljši stroj je starinski Elna, ki so ga izdelovali med letoma 1940 in 2000. Po tem tvegate in plačate več za cenejši izdelek. Kot lahko vidite, Janome izdeluje enake šivalne stroje in spreminja samo oznake.